Johannes Floors

"Při běhu vnímáte především rychlost. Při skoku do dálky máte pocit, jako když plujete vzduchem, To ve vás vyvolává silné emoce." říká Johannes Floors.

Pro Johannese je důležité to, co dělá jako atlet, ale je také šťasten, že svým postojem motivuje i ostatní. Před léty by nikdo netipoval, jak bude Johannes jednou úspěšný sportovec. Narodil se s genetickou vadou, bez fibul a navíc s deformací chodidel. Když mu bylo 16 let, rozhodl se pro amputaci dolních končetin. "Bolest, která mě provázela každý den, byla nesnesitelná. Ještě během mého pobytu v nemocnici jsem se rozhodl zaregistrovat se do sportovního programu."

Od tohoto okamžiku se jeho nohama staly protézy. Sport a především běh s nimi pro něj představuje v životě zásadní pozitivní změnu. "Nejen, že jsem dokázal s protézami chodit, ale díky nim se mi podařilo dosáhnout také přirozené tělesné výšky."

180 centimetrů vysoký sportovec úspěšně dokončil triatlon v rámci svého sportovního programu. Předtím, než se začal věnovat atletice, debutoval nejprve v plavání, kde získal medaile na juniorském mistrovství světa v r. 2010. Na paralympijských hrách v Riu v r. 2016 získal zlato ve štafetovém běhu. "Pocity, když jsme na paralympiádě získali zlato, byly nepopsatelné. Doslova mi naskočila husí kůže." Na mistrovství světa v para-atletice v Londýně v r. 2017 získal zlato, když zaběhl nový evropský rekord s časem 46,67 sekund. Floors k tomu dodává: "Podařilo se mi ukázat, že někam patřím." Zároveň si vytýčil další cíle a nejen ty sportovní ‒ zlatou medaili v závodě jednotlivců na paralympijských hrách 2020 v Tokiu a diplom bakaláře ve strojírenství.

Pro Johannese jako ambasadora Ottobock je důležitým úkolem motivovat ostatní. "Amputace obvykle představuje velkou překážku. Důležité je, zachovat si motivaci. V tom chci pomáhat - ať už jde o sport nebo každodenní rutinu. Život jde dál."

Být atletem, znamená pro Johannese Floorse sloužit jako vzor. Sport hendikepovaných a život s protézou je nutné podobně postiženým lidem nejprve vysvětlit. Velmi rád trénuje s ostatními. "Všechno se točí kolem výkonnosti a sportování obecně. Už to není o protézách."

Pro profesionály v oboru ortopedické protetiky je pozornost věnovaná paralympijským hrám důležitá. "Pokud jde o získanou pozornost, máme velkou radost. Zejména v případě atletiky máme díky paralympijskému sportu velkou příležitost na sebe upozornit a ukázat, co dokážeme." Johannes Floors chce tuto motivaci a nadšení předávat dál světu a podělit se o všem s ostatními.

Hlavní dosažené úspěchy:

  • Mistrovství evropy v Berlíně 2018: zlatá medaile 200m, 400m, štafeta 4x100m, stříbrná medaile 100m
  • Mistrovství světa v Londýně 2017: zlatá medaile 200m, 400m, štafeta 4x100m, stříbrná medaile 100m
  • Paralympijské hry v Riu 2016: zlatá medaile ve štafetě 4x100m
  • Mistrovství Evropy v Grossetu 2016: zlatá medaile 200m, 400m, štafeta 4x100m

Klíčová fakta

Národnost: německá

Rok narození: 1995

Sport: atletika (100 m, 200 m, 400 m)

Kategorie:
od roku 2018 T 62,
předtím T 43 (IPC)

Osobní rekordy:
100m: 10.79 s,
200m: 21.16 s,
400m: 46.65 s

Trenér: Stefan Press

Domovský tým/klub:
TSV Bayer Leverkusen

Největší úspěchy:
Zlato ve štafetovém závodu na paralympijských hrách v Riu 2016 a zlato na mistrovství světa v Londýně 2017

Vybavení:
Sportovní pružinové protézy Ottobock: 1E90 Sprinter