Heinrich Popow

Heinrich Popow změnil náhodné setkání s neznámým člověkem na osobní motto: „Musíš být vždy o krok dál před ostatními.“ Když bylo Heinrichovi devět let a v nemocnici v Bonnu čekal na operaci, při které mu měla být amputovaná dolní končetina z důvodu rakoviny kosti, navštívil ho neznámý muž a slíbil mu, že se nejen uzdraví, ale bude zase moci jednoho dne sportovat: „Budeš moci zase dělat všechno. Jenom na tom budeš muset pracovat o trochu víc než ostatní.“ Potom si muž vyhrnul kalhoty, ukázal Heinrichovi svou protézu a řekl mu, kdo vlastně je. Byl to Arno Becker, paralympijský závodní cyklista, vítěz časovky jednotlivců na mistrovství Německa v roce 1990.

Heinrich si je jistý v jednom: „Nebudu provozovat sport přestože, ale protože jsem hendikepovaný. Díky sportu nepociťuji hendikep ani při každodenních aktivitách.“

Heinrich teď sám pracuje jako ortotik-protetik. Ve svém zaměstnání také těží z bohatých zkušeností, které získal díky stálé úzké spolupráci s oddělením vývoje Ottobock. Jeho praktické a teoretické znalosti a vlastní zpětná vazba často ovlivnily vývoj produktů pro každodenní použití a sportovní pomůcky pro rekreační i závodní sportovce.

Heinrich Popow je znám také tím, že vášnivě podporuje přístup podobně postižených lidí ke sportu. „Neběhat, to není žádné řešení,“ snaží se přesvědčit potenciální běžce, když jim okolí odmítá poskytnout potřebnou podporu. V rámci projektu Running Clinics cestuje po celém světě a pořádá kurzy, které poskytují fyzickou a duševní pomoc zejména začátečníkům, aby dokázali lépe využít svůj potenciál použitím sportovních protéz. V roce 2015 uspořádaly v Duderstadtu německý Národní paralympijský výbor (Deutscher Behindertensportverband) společně s firmou Ottobock Talentové dny, při kterých Heinrich pracoval s žáky a dorostem. Každý, kdo se do tohoto úspěšného projektu zapojil, je z něj nadšený a chce v něm pokračovat.

Heinrich je mimořádně populární a je zapojen i do mnoha mimosportovních aktivit. Na pozvání například navštěvuje školy a účastní se hodin tělocviku. Udržuje aktivní kontakty s nemocnicí v Bonnu a dalšími nemocnicemi v Německu, ve kterých čekají mladí lidé na amputaci. To, že s nimi může mluvit o jejich další budoucnosti, stejně jako to kdysi udělal Arno Becker s ním, pro Heinricha znamená hodně. Když pak odcházejí z rehabilitační kliniky, zve je na návštěvu do Leverkusenu: „Učím je, aby se mohli spolehnout při chůzi na svou protézu. Není to o sportovním tréninku. Tedy alespoň ještě ne teď, ale to závisí pak už na každém zvlášť.“

Dosažené úspěchy:

Paralympijské hry Mistrovství světa IPC
Rio 2016 Londýn 2012  
 • Skok do dálky Zlato
 • 100 m Zlato
 • 200 m Bronz
 • 4 x 100 m Bronz
 • Lyon 2013: 100 m Zlato, 200 m Bronz, skok do dálky Bronz
 • Christchurch 2011: 100 m Zlato, long jump Zlato
 • Assen 2006: skok do dálky Bronz
 • Lille 2002: long jump Bronz
Beijing 2008 Athens 2004
 • 100 m Stříbro
 • 100 m Bronz
 • 200 m Bronz
 • Long jump Bronz

Klíčová fakta

Národnost: německá

Rok narození: 1983

Sport: atletika (100 m, 200 m, skok do dálky)

Kategorie: T42

Osobní rekordy:

100 m: 12.11 s (aktuální světový rekord)

200 m: 25.90 s

Skok do dálky: 6.77 m (aktuální světový rekord)

Trenér: Karl-Heinz Düe

Domovský tým/klub: TSV Bayer 04 Leverkusen

Největší úspěchy: Zlato na 100 m na paralympijských hrách v Londýně 2012

Zlato ve skoku do dálky na paralympijských hrách v Riu 2016 s překonáním paralympijského rekordu.

Protetické vybavení:

Pro sport: 3S80 a Runner 1E91
Každodenní: Genium X3

Zůstaňte v obraze