Stupně aktivity

Vybavení, které Vám ortotik-protetik navrhne a doporučí, se odvíjí především od toho, jaké jsou vaše cíle, do jaké míry dokážete být s protézou aktivní a kde všude budete schopni s ní chodit. Používáme pro to mezinárodně uznávaný termín „stupeň aktivity“. Podívejme se, co které stupně aktivity znamenají:

Uživatelka chodidla 1C11 Terion K2 stele posltel v ložnici.

Stupeň 1 - Chůze v interiéru

Budete s protézou chodit především doma, po hladkém rovném povrchu, klidnou stabilní chůzí. Můžete vykonávat běžné domácí práce nebo se věnovat vnoučatům či domácím miláčkům.

Uživatel kolenního kloubu 3R62 Pheon se prochází s manželkou po nábřeží.

Stupeň 2 - Omezená chůze v exteriéru

S protézou budete chodit i ven, zvládnete chůzi po trávě nebo dlažebních kostkách, budete umět překračovat obrubníky a podobné drobné překážky. Dokážete vyvenčit pejska, dojít si do obchodu, postarat se o vnoučata, vyjít si na procházku do parku a podobně.

Uživatelka kolenního kloubu C-Leg jde kolem prosklené budovy do práce.

Stupeň 3 - Neomezená chůze v exteriéru

Budete běžně chodit venku i ve složitějším terénu, budete umět libovolně měnit rychlost chůze i skákat, můžete si vyrazit na delší procházku lesem či po horách, dokážete zvedat těžší věci, budete chodit do práce a můžete se věnovat se svým koníčkům.

Uživatel běžeckého chodidla 1E91 Runner běží nerovným terénem.

Stupeň 4 - Neomezená chůze v exteriéru s mimořádnými nároky

S protézou zvládnete takřka cokoli, nebude pro vás problémem chodit po složitém nerovném terénu, běhat, lyžovat, tancovat či provozovat nejrůznější sporty.

Stupeň aktivity bude určen po společné diskusi o tom, co všechno byste byli schopni zvládnout, kam až byste se chtěli dopracovat. Zahrnout se ale musí samozřejmě i váš celkový zdravotní stav a věk.

Určit stupeň aktivity je zásadní jednak kvůli tomu, aby se rozhodlo o další terapii, a jednak kvůli zdravotní pojišťovně, která na tomto základě rozhodne o výši úhrady.