Optimální připojení protézy k pahýlu

Socket Technologies – Spojení

Detail s důležitou funkcí

Jen vhodné řešení spojení pahýlu s vaší protézou zajistí, aby systém dobře držel na místě a umožňoval pohodlnou chůzi. Bez toho není možné plně využít všechny vlastnosti dalších komponentů, ze kterých je protéza složena. Dokonce ani těch nejmodernějších, jakými jsou mikroprocesorem řízené kolenní klouby. O to důležitější je, abyste se vy a zejména váš protetik nadále ptali: „Vyhovuje vám vaše protéza?“

S ohledem na vaše potřeby a cíle vám protetik vyrobí na míru pahýlové lůžko, zkombinuje ho s vhodným linerem (potahem na pahýl) a systémem připojení (vtahovací, na zámek nebo podtlakový) a vytvoří tak řešení, které bude splňovat vaše požadavky.

Abyste byli vy i další uživatelé našich produktů spokojeni, pozorně posloucháme vaše otázky a reagujeme na připomínky a podněty. Dlouhodobým vývojem širokého portfolia výrobků Socket Technologies (technologie pahýlových lůžek, linery, systémy připojení atd.) jsme schopni vyhovět vašim nejrůznějším potřebám a vytvářet pohodlné a efektivní systémy ulpění protézy k pahýlu.

Inspirujte se a nejděte řešení, které pro vás bude to pravé.

Na obrázku hovoří Vladimir se svým ortotikem-protetikem.

Jde o váš komfort, tak žádné kompromisy

Mít na pohorkách ty nejlepší podrážky vám moc nepomůže, když budete mít na túře boty o dvě čísla větší. Je to nepříjemné – a dokonce i nebezpečné. Totéž platí i u protézy – pouze pahýlové lůžko, které dokonale sedí, výběr správného systému připojení a odpovídajícího lineru zabrání nepříjemným otlakům a odřeninám a každý den vám umožní pohodlnou a bezpečnou chůzi. Pokud tedy máte pocit, že něco nesedí nebo se liner příliš rychle opotřebuje, může to být známka toho, že jste dosud nenašli ten správný systém. Často bývá liner, spíše než pahýl, svým brzkým opotřebením důležitým indikátorem, že něco není v pořádku.

V takovém případě je nejlepší kontaktovat svého ortotika-protetika, podrobně mu popsat vaše problémy a společně se pokusit najít alternativní řešení.

Uživatel Vladimír trénuje chůzi s svým ortotikem-protetikem.

Zkoušejte, dokud nebudete spokojeni

Smíříte se se špatně padnoucí protézou? Akceptujete trochu větší sevření nebo tlak? Není to potřeba a nemělo by se to dít! Díky širokým možnostem našich výrobků a zkušenostem vašeho ortotika-protetika může být vaše protéza vyladěna tak, aby držela na správném místě, a přesto byla pohodlná.

Když budete přecházet na nový systém připojení, například ten podtlakový, může to chvíli trvat, než si na novou protézu zvyknete. I vlastní výroba vyžaduje pečlivé pozorování a preciznější provedení pahýlového lůžka – trpělivost se ale v každém případě odrazí ve vaší vyšší aktivitě a lepší kondici pahýlu. A to se vždy vyplatí.


Jakým typem uživatele jste?

Vladimír, Tereza a Melinda mají zcela odlišné cíle. Pro ortotiky-protetiky jsou tyto individuální motivace, potřeby a aktivity obzvláště důležité pro správný výběr komponentů a systému připojení protézy. Jen po důkladném rozboru může vyrobit dokonale fungující protézu. Zjistěte, proč jsou tito tři uživatelé se svými protézami tak spokojení.

Obrázek ukazuje portrét uživatele Vladimíra.

„Vzdálenosti mě neomezují. Nebojím se ani dlouhých procházek.“

Práce na rozlehlé zahradě, údržba venkovního bazénu, dlouhá víkendová procházka – Vladimír je spokojený, že má pořád co dělat. A je rád, že všechno zvládá i se dvěma protézami sám.

Vladimírův příběh


Obrázek ukazuje portrét uživatelky Terezy.

„Mým cílem je být stejně rychlá jako můj přítel.“

Tráví Tereza někdy celý den ležením na gauči? Ale kdepak! Sportovní aktivity s jejím přítelem a chrtem Lupinou po boku jsou prostě příliš velkým lákadlem.

Terezin příběh


Na obrázku je portrét uživatelky Melindy

„Mám dvě děti – dospívajícího syna a dceru, která se právě učí chodit. Jsme stále v pohybu.“

Pro Melindu je zvládání její rodiny, práce a vášně pro zumbu každodenní samozřejmostí. Jak to dělá?

Melindin příběh


Často kladené dotazy

Jak je pahýl spojený s protézou?

Tři základní komponenty zajišťují bezpečné spojení protézy s pahýlem – pahýlové lůžko, liner (potah na pahýl) a systém připojení (vtahovací, na zámek nebo podtlakový). Ať už máte protézu bércovou nebo stehenní, váš ortotik-protetik pečlivě vybere všechny komponenty podle vašich potřeb, aby zajistil nejen spolehlivé ulpění protézy na pahýlu, ale i vaše pohodlí. Pahýlové lůžko je vždy vyrobeno na míru přesně pro vás – buď na základě sádrového odlitku nebo 3D skenování.

Který systém připojení je pro mě vhodný?

Vtahovací systém? Na trn se zámkem? Nebo podtlakový? Každý uživatel je jiný. Proto musí být systém připojení přizpůsobený vašim přáním, potřebám a úrovni aktivity. První otázkou, kterou byste si měli položit, je k čemu protézu budete potřebovat. Jste aktivní a budete vyhledávat dobrodružství? Co je pro vás v životě důležité a jaká je vaše každodenní rutina? Obecně ale platí: čím aktivnější jste, tím spíše byste měli používat podtlakový systém připojení. Poraďte se se svým ortotikem-protetikem – široké portfolio produktů Ottobock bude určitě obsahovat vhodné řešení i pro vás.

Proč mi protéza nesedí tak jako dřív?

Pokud je vaše protéza (lůžko) najednou volnější, může to mít různé důvody. Je možné, že objem pahýlu během dne kolísá – což je zcela normální. Příčinou může být také hubnutí nebo nedávný přechod na nový systém. Informujte o takové změně svého ortotika-protetika, v případě potřeby vám pahýlové lůžko tvarově upraví.

Co je to liner – a jaký typ je pro mě vhodný?

Liner je vlastně potah na pahýl. Chrání místa citlivá na tlak a zajišťuje pohodlné nošení protézy. Každý pahýl je ale jiný, a proto máme tři různé řady linerů (Skeo, Caleo, Uneo). Produkty každé z nich jsou vyrobeny z jiného materiálu (silikon, kopolymer, nebo polyuretan) a mají různé vlastnosti. V závislosti na tom, co potřebujete, může mít váš liner například antibakteriální přísadu nebo speciální 3D tvar, abyste se v lůžku cítili pohodlněji. Může být i průhledný, aby bylo možné stav pahýlu vizuálně kontrolovat, nebo mít svěží vůni. Stejně jako u volby systému připojení je při výběru lineru nutné vzít v úvahu individuální potřeby každého uživatele a vzájemnou kompatibilitu mezi linerem a zvoleným systémem připojení. Vhodnou kombinaci vám pomůže vybrat váš ortotik-protetik.

Co musím mít na paměti, pokud jsem diabetik?

Diabetes je bezkonkurenčně nejčastějším důvodem amputace. Při vybavování pacientů s diabetem protézou je naprosto zásadní zabránit přílišnému namáhání pahýlu. Proto diabetikům pro připojení protézy obecně doporučujeme podtlakové systémy. Zeptejte se svého ortotika-protetika, jaký systém je nejvhodnější pro vás osobně.

Mohu se svou protézou také sportovat?

Už víte, kterému sportu se chcete věnovat? Pokud ano, promluvte si o tom se svým ortotikem-protetikem. Společně můžete vybrat ten nejvhodnější systém. Chcete například chodit po horách nebo hrát fotbal, kde budete často měnit směr? Pak potřebujete systém připojení pravděpodobně s aktivním podtlakem, který udrží protézu po celou dobu pevně na svém místě. Možná využijete i speciální sportovní kolenní klouby a sportovní chodidla, které mezi sebou můžeme podle potřeby kombinovat.


Produkty pro optimální připojení protézy k pahýlu