Chodidlo hraje v protéze důležitou roli

Martin používá protézové chodidlo Taleo při rybaření.

Je mnohem víc než „jen“ chodidlem. Je základem každé protézy.

Protézové chodidlo zásadně ovlivňuje výkonnost celé protézy ¬– a to jak bércové, tak i té stehenní. Je proto důležité vybrat takové, které bude svou kvalitou a vlastnostmi odpovídat vašemu stupni aktivity a požadavkům. Optimální chodidlo vám pomůže dosáhnout všeho, co byste chtěli s protézou zvládnout.

Když se podíváte na naši širokou nabídku, zjistíte, že je chodidel a jejich typů opravdu mnoho. Najdete v ní karbonová nebo s dřevěným jádrem, se zabudovanou podtlakovou pumpou nebo mechatronická. Které je ale pro vás to pravé? Se správnou odpovědí by vám měl v první řadě poradit váš ortotik-protetik, který dobře zná vaše potřeby a cíle.

Nic vám ale nebrání v tom udělat si přečtením tohoto článku přehled, které skupiny chodidel jsou na trhu, jaké jsou jejich zásadní vlastnosti, z jakých materiálů se vyrábí a pro koho jsou určeny. Prozradíme vám také, podle jakých kritérií byste měli společně s ortotikem-protetikem správné chodidlo vybírat. Nezapomeňte, že chodidlo není obyčejným komponentem. Je základem pro správné fungování vaší protézy.Na co se u nás můžete spolehnoutChodidel je na trhu samozřejmě celá řada. Doporučujeme vám ale vybrat takové, které bude vyrobeno pečlivě a z kvalitních materiálů, za kterým stojí firma s vlastním dlouholetým vývojem a které je prověřeno velkým množstvím spokojených uživatelů napříč kontinenty.

Technik sedí u stolu a kontroluje technické vlastnosti chodidla Meridium.

Dlouholetá tradice

Již od roku 1919 pomáhají chodidla Ottobock předurčovat možnosti protéz dolních končetin. Jsme nadšeni pro náš obor, pokračujeme v dlouholeté tradici, lpíme na řemeslné zručnosti, podporujeme vynalézavost, nasloucháme uživatelům našich produktů. Jen tak můžeme i nadále vyrábět protézové komponenty, které vás budou posouvat vpřed.

Chodidlo Triton side flex na testovacím stroji.

Kvalita

I sebemenší detail protézového chodidla může zásadně ovlivnit vaše každodenní aktivity. Proto při vývoji pohlížíme na každou maličkost jako by ona byla tou nejdůležitější. Naše chodidla jednoduše začínají a končí tam, kde začínají a končí vaše potřeby.

V protetické zařízení trénuje Detlef chůzi pod dohledem ortotika-protetika.

Důvěra

Pokud se společně s vaším ortotikem-protetikem rozhodnete pro chodidlo Ottobock, můžete si být jisti, že prošlo dlouhodobým a svědomitým vývojem, bylo pečlivě vyrobeno a je úspěšně využíváno tisícovkami amputovaných po celém světě.


Vaše role při výběru správného chodidla

Každý uživatel je jiný, s odlišnými zvyky, preferencemi a cíli. Vždy je tedy potřeba vybrat takové chodidlo, které bude nejlépe zapadat do vašeho stylu života. Nemůže proto existovat jedno chodidlo pro všechny. Proto je naše nabídka tak široká a je potřeba se v ní zorientovat.

Čím lépe budete informováni, tím lépe budete schopni vašemu ortotikovi-protetikovi sdělit, co skutečně potřebujete, a aktivně se do výběru zapojíte. Budete-li mít již nyní nějaké otázky, podívejte se níže do sekce „Často kladené dotazy“. Možná odpověď najdete právě tam. A pokud ne, proberte nejasnosti se svým ortotikem-protetikem. Společně určitě vyberete chodidlo, které bude pro vás to pravé.Obecné informace o protézových chodidlech

Přední pohled na chodidla SACH

Základy

Vývoj protézových chodidel je opravdovou výzvou. Je velmi obtížné reprodukovat složitou funkci lidské nohy a kotníku. Protože je chodidlo součástí celkové hmotnosti protézy, mělo by být v ideálním případě co nejlehčí. Pokud bude protéza příliš těžká a ulpění protézy nedostatečné, nebude jen pahýlové lůžko špatně držet na pahýlu, ale špatně bude fungovat celá protéza.

Dobré chodidlo by mělo být dostatečně pevné, protože při chůzi a běhu se na něj budou přenášet značné síly a točivé momenty. Chodidla musí mít také dostatečně malé rozměry, aby se vešla do kosmetického krytu a s ním následně do boty. Proto je návrh lehkého, malého a přesto funkčního a odolného chodidla skutečnou výzvou.

Dříve se chodidla nejčastěji vyráběla z dřevěného masivu. I dnes se občas používají chodidla s konstrukcí SACH (solid-ankle-cushioned-heel) s typickou tuhou vnitřní strukturu (dřevěnou nebo plastovou) obklopenou stlačitelným pěnovým kosmetickým krytem. Tato pevná konstrukce je vhodná pouze pro uživatele s nízkým stupněm aktivity.

Přední pohled na chodidla Triton side flex

Dnešní moderní chodidla přináší nové funkce. Většina lidí jejich vnitřní konstrukci nikdy neviděla, protože je schovaná uvnitř kosmetického krytu – ten je napnutý kolem protézového chodidla a splňuje dva požadavky:

  • napodobuje vzhled lidského chodidla,
  • správně tvarově vyplňuje obuv.

Jak ale zřejmě tušíte, mezi vnitřními výplněmi – tedy mezi konstrukcemi vlastních chodidel – existují velmi podstatné rozdíly. Když vybíráte to pravé protézové chodidlo, musí v první řadě odpovídat vašemu životnímu stylu a stupni aktivity. Výběr ale ovlivňují i další faktory, které je potřeba vzít v úvahu…

Materiály

Materiály, ze kterých se chodidla vyrábí, se liší podle stupně aktivity. Dřevo, plast a pěnu obvykle najdete u chodidel určených pro uživatele s nízkým stupněm aktivity, kteří vyžadují hlavně stabilitu. Lehká karbonová chodidla pak splňují funkční potřeby aktivnějších jedinců. Jsou konstruována pro tlumení rázů při svižné chůzi, při došlapu jsou schopná akumulovat energii, která je následně využita při odrazu. Zásadně proto zvyšují energetickou účinnost chůze nebo běhu.

Anita s chodidlem Trias sedí na gauči a čte si.

Komfort

Protézové chodidlo by mělo být pohodlné, abyste mohli podnikat, co si přejete. Když se budete cítit komfortně, budete pochopitelně aktivnější. A chodidlo má na úroveň komfortu zásadní a přímý vliv.

Jednostranně amputovaný Detlef spolu s terapeutem Markusem cvičí chůzi v gymnastické místnosti.

Funkce

Chodidla jsou navržena tak, aby napodobovala funkce lidské nohy na konkrétním stupni aktivity. Pro méně aktivní jedince musí zajišťovat především stabilitu a rovnováhu. Těm nejaktivnějším ale musí přinést mnohem víc – při chůzi se musí co nejblíže přiblížit přirozenému pohybu nohy, musí tlumit rázy při došlapu paty, přizpůsobit se nerovnostem terénu, zajistit plynulý odval chodidla od paty ke špičce a při odrazu poskytnout dostatečnou energii pro pohon vpřed.

Carsten nakupuje na trhu a díky chodidlu Triton side flex může udělat dlouhý výpad.

Multiaxiální pohyb

Některá chodidla jsou navržena tak, aby věrně napodobovala funkci kotníku – to znamená třeba i to, že umožňují pohyb ve více rovinách (multiaxiální pohyb). Taková schopnost dovoluje chodidlu pohyb nejen dopředu a dozadu, ale i ze strany na stranu nebo mírnou rotaci „v kotníku“. Multiaxiální pohyb chodidla tak dokáže absorbovat nerovnosti terénu, na které při pohybu venku zcela jistě narazíte, a zajistit pohodlnou a jistou chůzi.

The Taleo prosthetic foot in frontal view.

Střádání energie

Karbonová chodidla dokážou při chůzi akumulovat a následně navracet energii. Při každém kroku působí doslova jako pružina – při zatížení se stlačují pod vlivem přenesené hmotnosti a při odrazu špičky se nahromaděná energie uvolní a posílí odraz a chůzi vpřed. Některá chodidla mají jednu planžetu v oblasti paty a druhou v přednoží – taková konstrukce je zapotřebí pro chůzi různou rychlostí, běh, stoupání do kopce nebo bezpečnou a jistou chůzi po schodech. U uhlíkových vláken platí, že čím je planžeta delší, tím více energie dokáže ukládat a tím větší bude odezva chodidla při jejím uvolnění.


Jak vybírat to správné chodidlo

Vždy je důležité mít na paměti, že je výběr protézového chodidla, které bude nejlépe vyhovovat vašim osobním požadavkům, potřebám a cílům, poměrně složitý úkol. Váš ortotik-protetik je díky svému vzdělání, zkušenostem a znalostem biomechaniky odborníkem v této oblasti. Dokáže proto vybrat chodidlo, které vám pomůže dosáhnout nejlepšího možného výsledku celého protetického vybavení. Informace uvedené v této části slouží pouze jako vodítko a budete-li mít další otázky, kontaktujte vašeho ortotika-protetika.

Anatomický obrázek znázorňující různé výšky amputace nohy.

Úroveň amputace

Úroveň amputace bude jedna z prvních věcí, na kterou je třeba se zaměřit při výběru komponentů protézy. Stehenní amputace vyžaduje použití některého protézového kolenního kloubu, který zase pomůže určit chodidlo, které je pro daný kloub vhodné. Váš ortotik-protetik posoudí celkovou funkci protézy a doporučí vhodnou kombinaci kolenního kloubu s chodidlem. V případě bércové amputace zůstává kolenní kloub zachovaný a ortotik-protetik při doporučení vhodného chodidla zvažuje faktory jako je délka pahýlu, síla a rozsah pohybu.

Kerstin dělá posilovací cvičení společně se svými dvěma kamarádkami ve posilovně.

Stupeň aktivity

Výrobci rozdělují protézová chodidla do kategorií podle úrovně aktivity uživatele – tzv. stupně aktivity. V praxi to znamená, že ne každé chodidlo je vhodné pro každého uživatele. Pokud se tedy pohybujete převážně doma a občas vyjdete na zahrádku, potřebujete spíše měkčí, pohodlné a bezpečné chodidlo. Na tom tuhém pro stupeň aktivity 3–4 byste se jen trápili. Stejně tak si nevyberete tvrdé lyže, pokud s lyžováním začínáte.

Výběr správných komponentů protézy, které odpovídají vašemu stupni aktivity, má za cíl maximalizovat vaši mobilitu a kvalitu života. Dále uvádíme několik orientačních údajů pro určení vašeho stupně aktivity. Pokud jste na hranici mezi dvěma stupni, vezme ortotik-protetik do úvahy několik produktů a vybere ten, který je pro vás nejvhodnější.

Stupeň aktivity 1 – chůze v interiéru

Amputovaný má schopnost nebo potenciál používat protézu k přesunům nebo pomalé chůzi především doma po rovných podlahách. Doba a vzdálenost, kterou může urazit, jsou vážně omezeny jeho stavem.

Terapeutický cíl:

Obnovit schopnost stát a chodit v interiéru v omezené míře.

Stupeň aktivity 2 – omezená chůze v exteriéru

Amputovaný má schopnost nebo potenciál pomalu chodit s protézou a překonávat nízké překážky jako jsou obrubníky, jednotlivé schody nebo nerovný povrch. Doba a vzdálenost, kterou může urazit, jsou omezeny jeho stavem.

Terapeutický cíl:

Obnovit schopnost stát a chodit uvnitř i venku.

Stupeň aktivity 3 – neomezená chůze v exteriéru

Amputovaný má schopnost nebo potenciál chodit s protézou střední až vysokou rychlostí, měnit rychlost chůze a současně překonávat většinu přirozených překážek. Může chodit venku a věnovat se pracovním, terapeutickým a dalším činnostem, které nevystavují protézu nadprůměrnému mechanickému namáhání. Doba a vzdálenost, kterou může urazit, se ve srovnání s lidmi bez postižení jen mírně liší.

Terapeutický cíl:

Obnovit schopnost stát a chodit uvnitř i venku pouze s mírnými omezeními.

Stupeň aktivity 4 – neomezená chůze v exteriéru s mimořádnými nároky

Amputovaný má schopnost nebo potenciál chodit s protézou stejně jako lidé bez postižení. Na základě vysoké pohybové aktivity nebo specifických podmínek například v pracovním procesu (zvýšená prašnost, vlhkost, nošení těžkých břemen, atp.) mohou být na jednotlivé komponenty i protézu jako celek kladeny zvláštní funkční požadavky. Doba a vzdálenost, kterou může urazit, nejsou omezeny.

Terapeutický cíl:

Obnovit schopnost stát a chodit uvnitř i venku bez jakýchkoli omezení.

Tělesná hmotnost

Každé protézové chodidlo je určeno pro určitý rozsah tělesné hmotnosti uživatele. Aby vám chodidlo správně fungovalo, vybere vám ortotik-protetik takové, které bude vaší hmotnostní kategorii odpovídat.

Zezadu můžete vidět Marije s jejím chodidlem, jak stojí na hraně obrubníku.

Stavební výška

Protézová chodidla se liší stavební výškou. Vaše výška postavy a délka pahýlu pod kolenem v případě bércové amputace určí prostor, který máte pro chodidlo k dispozici. Musí být vždy větší než stavební výška chodidla. Pokud jste amputovaní ve stehně, je třeba počítat také s délkou protézového kolenního kloubu.

Přední pohled na dětské chodidlo 1K10

Velikost chodidla

Stejně jako zdravá chodidla se i ta protézová liší svou délkou (velikostí). Velikost protézových chodidel se udává v cm, na rozdíl od standardní velikosti obuvi. Každé chodidlo je k dispozici v určitém rozsahu velikostí – existují chodidla, která se dodávají jen v dětských velikostech, jiná se vyrábí ve velikostech pro děti i dospělé. Běžecká chodidla Ottobock a další speciální sportovní chodidla bývají často jen v jedné velikosti s různými tuhostmi dle hmotnosti uživatele.

Oboustranně amputovaný uživatel hovoří se svým ortotikem-protetikem.

Osobní faktory

Kromě všech technických kritérií bude mít váš ortotik-protetik při výběru protézového chodidla na zřeteli vaše osobní potřeby, životní styl a cíle. Těmito faktory může být například touha zahrát si s kamarády fotbálek nebo možnost lakovat si nehty na nohou. Tyto zdánlivé maličkosti jsou ale velmi důležité, protože vám dodají pocit, že je protézové chodidlo vaší součástí.


Naše karbonová chodidla

Starší uživatel chodidla Terion K2 jde procházkou městem se svou ženou.

Terion K2. Důvěra v každý krok.

Navržené pro méně aktivní uživatele, kteří se pohybují hlavně v interiérech a pro chůzi venku často využívají dopomoc. Od protézového chodidla očekávají hlavně spolehlivou podporu.

více

Anita s chodidlem Trias jde s kamarádkou nakupovat.

Trias. Jistota bezpečí.

Ideální pro středně aktivní uživatele, kteří se pohybují ve známém prostředí uvnitř i venku a při chůzi kladou důraz hlavně na stabilitu a bezpečí.

více

Martin s chodidlem Taleo jde po travnatém svahu rybařit.

Taleo. Chodidla připravená žít.

Navržená pro aktivní uživatele, kteří se pohybují v tom nejrůznějším prostředí uvnitř i venku a chtějí chodit bez námahy všude tam, kam je život zrovna zavede.

více

Brecklyn s chodidlem Triton jde strmým kopcem.

Triton. Váš život. Vaše dobrodružství.

Ideální pro ambiciózní aktivní uživatele, kteří se pohybují v různém prostředí uvnitř i venku a kladou důraz hlavně na okamžitou odezvu a kontrolu nad chodidlem i při aktivitách s vysokou intenzitou.

více


Naše mechatronická chodidla

Hans s chodidlem Meridium stojí u křoví a sbírá bobule.

Meridium. Prozkoumejte nové cesty.

Je určené pro středně aktivní uživatele, kteří se pohybují v různém vnitřním a venkovním prostředí a chtějí chodidlo, které se v reálném čase přizpůsobuje sklonu terénu, výšce podpatku právě nazuté boty a se kterým se velmi přiblíží přirozenému vzoru chůze.

více

Carsten s chodidlem Empower jde z kopce dolů.

Empower. Získejte novou sílu.

Vyvinuté pro vysoce aktivní uživatele, kteří se pohybují hlavně venku, chtějí překonávat delší vzdálenosti a chodit větší rychlostí. Energický krok podporuje motorický pohon nahrazující funkci trojhlavého lýtkového svalu.

více


Naše sportovní chodidla

Leon s bězžeckým chodidlem Runner právě odstartoval.

Runner. Určujte tempo.

Běžecké chodidlo pro nadšené rekreační sportovce, ale i elitní atlety, kteří trénují na dráze nebo se chtějí proběhnout po zpevněných lesních cestách.

více

Alex se sportovním chodidlem Challenger hraj s práteli beach volejbal.

Challenger. Zapojte se do hry.

Univerzální sportovní chodidlo, se kterým si zahrajete jakýkoliv míčový nebo raketový sport. Využití najde všude, kde je potřeba rychle měnit směr pohybu. Vzít ho ale můžete klidně i do vody, pokud fandíte surfingu nebo wakeboardu.

více


Často kladené otázky
Související témata