Škola chůze

Až budete mít hotovou protézu se zkušebním lůžkem, je nejvhodnější doba na Školu chůze.

Ve Škole chůze s Vámi bude trénovat Vaše fyzioterapeutka, se kterou jste cvičili a bandážovali již v nemocnici. Teď bude jejím úkolem naučit Vás chodit.

Průběh Školy chůze je zcela individuální. Záleží na osobnosti pacienta, jeho fyzickém, psychickém i zdravotním stavu a také na jeho osobních cílech. Jinak budeme cvičit s člověkem, který se chce věnovat vnoučatům a chce být schopen si s nimi dojít sednout na zahrádku, a jinak s tím, kdo chce zase jezdit na kole nebo zdolat pěšky Sněžku.

Během Školy chůze bude fyzioterapeutka pochopitelně spolupracovat s Vaším protetikem. Protože se mění svalová síla i tvar pahýlu, je důležité i samotnou pomůcku soustavně přizpůsobovat.

Začnete tím, že se naučíte protézu správně nasazovat a sundávat. Fyzioterapeutka Vám ukáže, jak o protézu pečovat, a naučí vás techniky, jak pečovat o pahýl.

Než se začnete učit chodit, je třeba se naučit vůbec vstát ze sedu a zase si sednout – i to může být zpočátku obtížné, ale určitě se to brzy naučíte.

Potom budeme také provádět různá cvičení ve stoje, abyste získali dostatečnou stabilitu a zároveň fyziologické držení těla.

Pak teprve přistoupíme k prvním krokům mezi bradly, která Vám budou poskytovat oporu.

Postupně se naučíte chodit po rovině (s oporou nebo bez ní) a podle Vašeho fyzického stavu, schopností a zvoleného typu protézy se můžeme učit chodit i na šikmé ploše, přes překážky, v terénu nebo ze schodů.

Součástí terapie bude i celková péče o tělo a o pahýl, vodoléčba, masáže a další doprovodné procedury.

Je třeba říci, že protéza nikdy nebude chodit za Vás, ale bude chodit tak, jak Vy budete chtít. Tak jako drahé lyže nedělají dobrého lyžaře, sebedokonalejší protéza sama dokonale chodit nebude. A stejně jako dobrá jízda na lyžích se musí natrénovat, musí se natrénovat i správná chůze s protézou.


<< zpět na Zkouška vybavení | přejít na Zpátky do života >>