Doporučení pro vybavení

Zhruba 4 týdny po operaci (tato doba se může různit) lékař rozhodne, že pahýl už je ve stavu, kdy můžeme začít připravovat protézu.

A to je čas, aby za Vámi přijel ortotik-protetik a abyste spolu vybrali vhodné vybavení. Každá protéza se vyrábí individuálně s ohledem na pahýl, na fyzický stav a na stupeň aktivity pacienta.

Ortotik-protetik Vám vysvětlí, jak by měla protéza vypadat, jaký princip lůžka je pro Vás vhodný, které konstrukční a funkční díly odpovídají Vaší aktivitě.

První protéza má za úkol základní zvládnutí chůze a uvyknutí na život s protézou. Budete s ní chodit asi tři čtvrtě roku až rok a pak budeme sestavovat novou. Podle toho, jak se Vám bude s první pomůckou dařit, budeme moci uvažovat třeba i o náročnějších variantách.

Z čeho se skládá protéza?

Součásti protézy závisejí na tom, v jaké výšce Vám byla provedena amputace. Pokud Vám byla odstraněna protéza pod kolenem, budete nosit protézu bércovou. Po amputaci nad kolenem (nebo přímo v koleni, po tzv. exarktikulaci) budete nosit protézu stehenní. Další druhy amputací naleznete v části "Úroveň amputace".

Stupně aktivity

Klíčové pro výběr protézy je určení Vašeho stupně aktivity. Existují čtyři mezinárodně uznávané stupně aktivity podle toho, jakých činností budete s protézou schopni, s ohledem na Váš věk a zdravotní stav. Celý přehled a popis naleznete v části "Stupně aktivity".