Předprotetická terapie

Už v této fázi je dobré mít svého protetika vybraného, abyste dostali první základní informace o protetickém vybavení a abyste na svou protézu zbytečně dlouho nečekali.

Nyní se o vás budou starat především fyzioterapeutka a zdravotní sestry. Předprotetická terapie může zásadně ovlivnit rychlost vybavení; čím kvalitnější bude péče, tím dříve budeme moci začít připravovat protézu.

Zhruba 14 dní po operaci Vám budou odebrány stehy a bude třeba, aby sestřičky ošetřovaly jizvu a hlídaly její zahojení. Je také třeba hlídat otok, který se po operaci objeví a poleví (obvykle) po cca 5 dnech. Sestry Vás také seznámí s hygienou pahýlu.

Pahýl se také musí pravidelně bandážovat, čili stahovat obinadlem. Bandážování je důležité pro vytvoření tvaru nejvhodnějšího pro nošení protézy, ale také pro hojení a regeneraci jizev a pro zmenšování otoku. Naučte se od sestry nebo fyzioterapeutky bandážování provádět samostatně, abyste si ho mohli provádět doma. Dbejte na to, aby se ošetřující personál péči o pahýl soustavně věnoval.

Fyzioterapeutka Vás nejprve naučí, jak správně ležet na lůžku. Správné polohy a jejich střídání je zásadní pro Vaši budoucí chůzi – svaly musí být dostatečně pružné, funkční a nezkrácené, aby zvládly chůzi s protézou. Nemusíte tedy čekat na zhotovení protézy a už nyní se můžete starat o to, abyste zase chodili.

Fyzioterapeutka se bude vůbec celkově starat o Vaši tělesnou kondici. Bude s Vámi nacvičovat vstávání a sedání, budete se učit stát bez protézy s bezpečnými pomůckami či se stabilní podporou (rovnováha je totiž po amputaci porušena). Také bude třeba posilovat svalstvo pahýlu, zachované končetiny i trupu, aby tělo zvládlo chůzi s protézou.

V neposlední řadě Vám bude pomáhat zbavit se případných tzv. fantómových bolestí a pocitů, které můžete pociťovat v místech, která Vám byla odstraněna.


<< zpět na Vyšetření | přejít na Doporučení pro vybavení >>