Kyčelní kloub Helix3D

Frank si užívá volný čas v Amsterodamu

Nové standardy vybaveníPřehled výhod

Frank právě přišel se svým systémem Helix na výstavu

Individuální délka kroku

Ortotik-protetik může vzít v úvahu vaši normální délku kroku při předběžné konfiguraci hydraulické jednotky.

Helix se přizpůsobí různým rychlostem chůze

Různé rychlosti chůze

Pospícháte někam nebo se jdete pouze projít? Určíte rychlost a kyčelní kloub Helix3D se přizpůsobí.

Systém Helix nabízí velké úhly flexe pro každou příležitost

Velký úhel flexe

Velký úhel flexe zajišťuje odlehčení v mnoha každodenních situacích jako např. sezení, obouvání nebo nástup do auta. Kloub při sezení nevyčnívá pod pánevním lůžkem, čímž podporuje pohodlnou polohu sedu.

Frank se může na svou protézu Helix spolehnout

Přirozenější chůze a odlehčení zdravé strany

Pro zahájení počáteční flexe k dalšímu kroku potřebuje amputovaný v případě vybavení konvenčním kyčelním kloubem přizvedávat protézu tak, že zvedá patu na zdravé straně, a musí provádět nepřirozený náklon pánve. Obojí lze se systémem kyčelního kloubu Helix3D do značné míry zredukovat.

Frank na klidné procházce Amsterodamem

Harmonický vzorec chůze

Jedinečný hydraulický systém řízení extenze kyčle chrání pohybové ústrojí před rázy. Obraz pohybu je mnohem fyziologičtější, šetří energii a přispívá k velmi přirozenému obrazu chůze. Tím se také odlehčí záda a klouby a zabrání se následným problémům.

Frank se může na svou protézu Helix spolehnout, když jde ze schodů

Střídavá chůze ze schodů

Pro vybavení, které je harmonizované z hlediska bezpečnosti, funkcionality a komfortu, uznává Ottobock pouze kombinaci mikroprocesorem řízeného kolenního kloubu C-Leg nebo Genium a Helix3D. Toto vám rovněž umožní překonat schody a další malé překážky. Získáte bezpečnost a dynamiku.

Funkce

Technologie

Matentovaná víceosá konstrukce kloubu Helix3D umožňuje trojrozměrný pohyb kyčle, čímž je kompenzována přirozená rotace pánve. Výsledkem je symetričtější a přirozenější vzorec chůze. Získáte dostatečnou flexi a budete moci pohodlně sedět, poněvadž náklon pánve je zredukován na minimum.

Nový mechanizmus kombinující pružiny a hydrauliku usnadňuje zahájení švihové fáze. Pro zahájení švihové fáze můžete využít energii naakumulovanou ve stojné fázi. Toto kompenzuje chybějící svaly kyčle a umožňuje vám chůzi s vynaložením menšího úsilí. Došlap ve stojné fázi je tlumený a řízený a kyčelní kloub se napřimuje harmonicky. Výlsledkem toho je řízený a hladký odval na straně plně zatížené protézy. Kombinace pružin a hydrauliky také umožňuje individuální nastavení délky kroku a řízení kyvadlového pohybu ve švihové fázi.

Nácvik chůze s protézou

Poté, když budete vybaveni systémem kyčelního kloubu Helix 3D v kombinaci s Geniem nebo C-Legem, je důležité, abyste se naučili vaši novou protézu používat. Váš ortotik-protetik vám společně s terapeutem dají při speciálním tréninku podrobé instrukce a doporučení. Procvičíte si zdolávání svahů a ramp, sezení a překračování překážek a budete provádět nácvik co nejfyziologičtější chůzí, která šetří výdej energie. Během toho si vytvoříte podmínky pro co nejlepší používání vaší protézy při každodenním životě.

Ideální protézové komponenty

Ottobock schvaluje pouze vybavení v kombinaci kyčelního kloubu Helix 3D s mikroprocesorem řízenými kolenními klouby C-Leg nebo Genium. Tyto inteligentní systémy se přizpůsobí pro velký rozsah každodenních situací a zajistí vám tak potřebnou důvěru, že se můžete plně spoelhnout na vaši protézu.

Genium

Snímače zaintegrované v Geniu průběžně sledují aktuální fázi chůze uživatele. S kolenním kloubem Genium dosáhnete značné redukce vynaložené energie a potřeby koordinace, zejména na svazích, spádech nebo na nerovných plochách. Hlavní výhody Genia zahrnují schopnost amputovaných po transfemorální amputaci nebo exartikulaci v kyčli poprvé chodit ze schodů střídavou chůzí – bez použití aktivního hnacího systému nebo rozsáhlých kompenzačních pohybů. Obrubníky, překážky v domácnostinebo a také ostatní každodenní rizika např. zakopnutí lze zvládnout bezpečněji a přirozeněji.

C-Leg

V roce 1997 uvedl Ottobock na trh C-Leg jako první plně mikroprocesorem řízený systém protézy dolních končetin na světě. Ověřená technologie C-Legu určuje standardy ve vybavení až do dnešního dne. Komplexní systém snímačů řídí kolenní kloub, trvale rozezává, ve které fázi cyklu chůze právě jste. Chůze pomalu nebo rychle v nejistých situacích a na nerovném terénu, překonávání svahů a střídavá chůze ze schodů: C-Leg vám umožňuje takovou každodenních volnost pohybu.

Časté dotazy

 • Pro koho je kyčelní kloub Helix3D vhodný?

  Kyčelní kloub Helix3D je vhodný pro uživatele s hmotností do 100 kg, u nichž byla zachována pánev (exartikulace kyčle), a také pro osoby, u kterých bylo nutné odstranit část pánve (hemipelvektomie).

 • Kdo mě může vybavit kyčelním kloubem Helix3D?

  Protetické vybavení s kyčelním kloubem Helix3D vám mohou připravit pouze proškolení a certifikovaní odborníci, kteří byli speciálně vyškoleni společností Ottobock.

 • Jak dlouho mi potrvá, než se naučím kyčelní kloub Helix3D správně používat?

  To je individuální. Mnoho uživatelů dokáže se zkušebním vybavením chodit již po několika dnech. Může to však také trvat několik týdnů v závislosti na konkrétní osobě. Můžete navštívit školu chůze, kde vám pomohou se základním nácvikem a vysvětlí všechny funkce, které vám pomohou rychleji zvládnout chůzi s kyčelním kloubem Helix3D.

 • Co je součástí vybavení s kyčelním kloubem Helix3D?

  Součástí protetické vybavení je kyčelní kloub, vhodný kolenní kloub, protetické chodidlo, adaptéry, pánevní koš. Samozřejmostí je také nastavení systému a pravidelné kontroly vaším ortotikem-protetikem.