Bionický protézový systém Genium

Milník v proteticePřehled výhod

Střídavá chůze do schodů

S funkcí chůze do schodů u Genia může chodit do schodů střídavou chůzí. Vzorec chůze je plynulý bez ohledu na to, jestli jdete do schodů nebo ze schodů.

Překonávání překážek

Obrubníky, překážky a další každodenní rizika např. zakopnutí lze zvládnout s přirozenými ohyby aa bezpečněji.

Umožňuje stát i na svahu

Genium rozeznává, kdy je zpaotřebí učinit pohyb a kdy je zapotřebí v klidu zatížit protézu – i na svazích nebo na nerovných plochách. Stojíte přirozeně a bezpečně.

Chůze pozpátku

Funkce optimalizované fyziologické chůze OPG (optimised physiological gait) nabízí zvýšenou bezpečnost pro chůzi pozpátku nebo náhlé poskočení.

Optimalizovaná švihová fáze

Krátké, dlouhé, pomalé rychlé nebo nepravidelné kroky – Genium se dokáže přizpůsobit i různé váze obuvi a oděvu.

Dlouhá životnost baterie

Životnost baterie genia je až pět dní. Nabíjení kloubu je rychlé a jednoduché, dokonce i přes oděv.

Funkce

Přirozená, fyziologická chůze je pro člověka nejlepší, ať už jde o poklidnou procházku městem nebo dobíhání autobusu. Právě takovou chůzi Genium téměř identicky, jednu fázi po druhé, kopíruje. Nezáleží na povrchu, nezáleží na rychlosti. Tuto technologii jsme u kloubu Genium označili termínem "optimalizovaná fyziologická chůze" (OPG). Chrání celý pohybový aparát, zlepšuje komfort uživatele a přispívá k mnohem větší mobilitě v každodenním životě.

 • Preflexe
  Kolenní kloub je mírně pokrčený již při dopadu na zem, stejně jako je to u zdravé nohy. Tato funkce je automaticky řízena elektronikou. K vykročení tak potřebujete méně síly, protože protetické chodidlo dopadne na povrch celou plochou rychleji.
 • Adaptivní řízení dotlumení flexe
  Inteligentní kontrola flexe (ohýbání) kolene s dotykem chodidla se zemí celou plochou závisí na silách, které na protézu působí. Můžete bezpečně zdolávat kopce, nerovný terén i svahy, nemusíte věnovat tolik kontroly ovládání protézy a můžete ji používat intuitivně. Flexe také tlumí nárazy chodidla, takže se omezují kompenzační pohyby a tím se také výrazně snižují následné ortopedické problémy.
 • Dynamická kontrola stability
  Jde o zcela novou patentovanou metodu, jak monitorovat všechny situace pohybu. Šest různých parametrů se soustavně zaznamenává, aby bylo možné určit optimální okamžik pro přepnutí mezi stojnou a švihovou fází. Pro vás se to promítne do bezpečnější chůze, mimo jiné při chůzi pozpátku či při prudkém pohybu vpřed.
 • Adaptivní řízení švihové fáze
  Kvalitativně je švihová fáze s kolenem Genium srovnatelná s přirozenou chůzí. Kyvný pohyb dolní končetiny je omezen přesně na úhel flexe 65° – bez ohledu na rychlost chůze. Zvýšení vzdálenosti chodidla od povrchu tak snižuje nebezpečí zakopnutí a pádu. Na úhlu nezávislá švihová fáze zajišťuje vhodnou světlou výšku dokonce i na svazích. Není žádné omezení varianty kroku, nezáleží, jestli děláte kroky krátké nebo dlouhé, jestli chodíte pomalu, rychle nebo nepravidelně. Systém se dokonce inteligentně přizpůsobuje podrážkám bot a oblečení.

Nácvik chůze s protézou

Každá protéza je dobrá jen natolik, nakolik s ní uživatel umí zacházet! Genium je inovovaný kolenní kloub, který vám nabízí množství funkcí. Tyto funkce si však musíte vyzkoušet a naučit se je ovládat hned na začátku. Jedině tak můžete plně využívat funkcí kloubu Genium.

Ottobock vyvinul "Školu chůze pro Genium", tedy program, který podrobně vysvětluje terapeutům, ortotikům-protetikům i uživatelům, jak efektivně provádět nácvik chůze. Program doprovázejí názorná videa. Nacvičujeme aktivity jako například chůze pozpátku nebo ze schodů, zvládání svahů, funkce stání, sezení s kloubem Genium, stoupání do schodů střídavou chůzí a další. Pro zvýšení bezpečnosti a jistoty při používání kolene Genium vybrali jsme mnoho cvičení.

Ideální protetické komponenty

Triton

Chodidla z produktové řady Triton jsou vhodná pro aktivní uživatele. Jsou vyrobena ze sady flexibilních karbonových pružin. Jejich konstrukce umožňuje, aby chodidlo fungovalo jako pružná jednotka s mimořádně hladkým odvalem. Kromě schopnosti pohybu poskytují chodidla Triton neustále vysokou úroveň stability při chůzi a obzvláště při stoji. Speciální konstrukce navíc zajišťuje energický přechod do švihové fáze a variabilní délku kroku. Rozdvojené přednoží zároveň dává uživateli nutnou kontrolu pro zvládání nerovného povrchu a změn směru. Chodidla Triton jsou mimořádně vhodná pro požadavky aktivního životního stylu. Díky své dynamické odezvě a pružnosti se dají využít pro širokou škálu použití od každodenního používání až po rekreační sporty.

Triton Vertical Shock

Vertical Shock vám zajistí dodatečné tlumení rázů. Velmi dobře se přizpůsobí nerovnému terénu (např. lesní cesta). Sníží se tím síly působící při chůzi na pahýl, čímž poskytne uživateli značnou úlevu.

Triton Low Profile

Triton Low Profile umožní využití vynikající funkcionality Tritonu také uživatelům, kteří mají pro integraci protézového chodidla omezený prostor.

Triton Heavy Duty

Triton Heavy Duty je mimořádně silné a robustní chodidlo. Je opatřeno adaptérem vyrobeným z titanu. Korozivzdorné kovové části také zajišťují odolnost chodidla vůči vodě.