Nestabilita vazů v kotníku

U kotníku rozlišujeme horní a dolní hlezenní kloub. Klouby sestávají z kloubní plochy, kloubní chrupavky, kloubní tekutiny, kloubního pouzdra a vazů. Na komplexu hlezenního kloubu jsou různé vazy. Stabilizují klouby ve spojení se svaly obklopující kotník. Vazy musí mít určitou pevnost, aby zajistily stabilizaci a řádnou pohyblivost v kloubu.

Ochablost vazů (laxnost) se může vyskytnout z důvodu vrozených nebo získaných faktorů. Ta často vede k oslabení kloubů. V případě natažení nebo přetržení vazu může dojít k úplné ztrátě stability v kloubu.


Příčiny

Příčinou nestability, hlavně v horním hlezenním kloubu, může být způsobena vrozeným nebo získaným oslabením vazů, s nebo bez vzájemných vlivů dalších stabilizujících struktur (např. kloubní pouzdro, kloubní chrupavka, struktury svalstva). Vazy v kotníku mohou být vystaveny přílišnému namáhání v extenzi nebo dokonce může dojít k přetržení vazů z důvodu zkrutu nohy vlivem působení vnějších sil nebo špatného pohybu. Nestability v kotníku jsou všeobecně definovány počtem postižených struktur vazů. Čím více vazů je postiženo, tím bude mít komplex hlezenního kloubu menší stabilitu.

Symptomy

Nestabilita se nejprve projeví nejistou chůzí, která může být spojena s bolestí a s křupavým zvukem při zvýšeném namáhání. V případě aktuních nestabilit např. z důvodu přetržení vazu, je na postiženém místě vidět otok a zabarvení. Po dlouhé době se často projeví jako následek chonická nestabilita a osteoartritida, zejména když nedojde k adekvátní léčbě akutních poranění.

Diagnóza

Když se potvrdí nestabilita v komplexu hlezenního kloubu na základě manuálních testů jako např. sklonu talu, následují často diagnostické zobrazovací postupy jako např. MR, rentgen nebo ultrazvuk.

Terapie

Nestability hlezna mohou být akutní nebo chronické, a léčí se různě, pokud jde o klinickou péči nebo postupy vybavení. Terapie tudíž závisí na příčině a vážnosti nestability. Bývá obvykle konzervativní tj. bez operace. Při konzervativní terapii se léčba soustředí hlavně na fyzioterapii a stabilizující ortézy. Během fáze léčby nestabilit z důvodu přetržení vazu je zásadní správné načasování fází vybavení ortézou. Neadekvátní vybavení často vede k chronické nestabilitě v komplexu hlezenního kloubu.


Vyobrazené produkty představují příklady vybavení. Zda je produkt pro vás skutečně vhodný, a zda jste schopni plně využít jeho funkčnosti, to závisí na mnoha dalších faktorech. Klíčem je mimo jiné váš fyzický stav, kondice a podrobné zdravotní vyšetření. Váš lékař nebo orotik-protetik také rozhodnou, které vybavení je pro vás nejvhodnější. Rádi vás podpoříme.


Vhodné produkty