Zranění menisku

Kolenní kloub má laterální a mediální meniskus, tvořené dvěma chrupavkami srpkovitého, měsíčkovitého tvaru v oblasti mezi stehenní a holenní kostí. Menisky zajišťují hladkou součinnost těchto dvou kostí dosedající na sebe různě vytvarovanými plochami. Rozšiřují plochu kolenního kloubu, tlumí váhové zatížení a tudíž zajišťují jeho rovnoměrné rozložení na kloub. Poranění menisku ohrožuje stabilizaci, tlumení rázů a správné rozložení zátěže na meniscích.


Příčiny

Poranění menisků bývá často způsobeno sportem, úrazy nebo nekontrolovanými pohyby. Tyto obvykle představují náhlé pohyby jako např. rychlá rotace nebo prudké zastavení. V důsledku toho dojde k nesprávné nadměrné rotaci, což vede ke skřípnutí a přetržení materiálu menisku. Přetržení menisku se vyskytuje v různých formách a různých stupních postižení.

Další příčinou, která by neměla být opominuta, zejména pak u starších lidí, jsou degenerativní změny menisků. K obnovení chrupavky menisků dochází jen ve velmi malé míře, takže s přibývajícím věkem dochází k jeho úbytku. Menisky zkřehnou a vytvoří se malé trhliny. Potom může dojít k natržení menisku i při každodenních pohybech. Degenerativní změny materiálu menisku jsou však možné i v mladším věku, pokud je kloub příliš zatěžován. Toto je způsobeno například nadměrnou tělesnou hmotností, nesprávným postavením os dolních končetin nebo jednostranným přetěžováním při sportu.

Diagnóza

Poranění menisku je diagnostikováno lékařem na základě intenzivní anamnézy, důlkladného vyšetření a zobrazovacích metod. V mnoha případech je také prováděna artroskopie.

Symptomy

Symptomy poranění menisku zahrnují ostrou bolest a omezenou pohyblivost v postiženém kolenním kloubu. Dodatečné indikace poškození menisku představují pohyby doprovázené bodavou bolestí, silný otok celého kolenního kloubu, omezená funkce, nadměrné teplo a zčervenání postižené oblasti.

Terapie

Terapie obvykle zahrnuje minimálně invazivní intervenci ve formě artroskopie. Tímto postupem se odstraní uvolněná chrupavka a přišijí se přetržené části menisku. V mnoha případech lékař doporučuje částečné zatěžování s omezením mobility tak, aby postižená oblast měla čas na uzdravení. K provedení této terapie se pravidelně používají ortézy.


Vyobrazené produkty představují příklady vybavení. To, zda je produkt pro vás skutečně vhodný, a zda jste schopni plně využít jeho funkčnost, závisí na mnoha různých faktorech. Klíčem je mimo jiné podrobné lékařské vyšetření. Váš lékař nebo orotik-protetik také rozhodnou, které vybavení je pro vás nejvhodnější. Rádi vám podpoříme.


Vhodné produkty