Přetržení křížového vazu

Zkřížené vazy (přední a zadní) společně s postranními vazy udržují kolenní kloub pohromadě. Vedou kloub během pohybu a tím mu zajišťují potřebnou stabilitu.

V Německu dochází k přetržení zkříženého vazu každých šest minut; nejčastěji bývají postiženi fotbalisté a lyžaři. Přetržení předního zkříženého vazu se vyskytuje desetkrát častěji než zadního zkříženého vazu, a počet těchto poranění zaznamenal za poslední desetiletí podstatný nárůst.


Příčiny

Kolenní kloub má složitou strukturu a proto velmi snadno dochází k jeho poranění. Jako nejvíce zatížený kloub v těle nese téměř celou tělesnou hmotnost. Stabilita a mobilita je zajišťována vnitřními a vnějšími vazy, stejně jako předním a zadním zkříženým vazem. Dva chrupavčité disky, menisky, fungují jako tlumiče nárazů. Ke vzniku trhlin v předním zkříženém vazu zpravidla dochází při sportu, když je koleno nadměrně namáháno nebo vystaveno nadměrnému zkrutu vyvolanému v bérci. Přetržení zadního zkříženého vazu je často způsobeno přímým nárazem z přední strany na bérec nebo nečekanou hyperextenzí kolenního kloubu.

Symptomy

V případě přetržení zkříženého vazu poškozený kolenní kloub silně oteče, zraněné místo bolí a koleno nelze plně natáhnout nebo ohnout. Jakmile akutní potíže pominou, může přetrvávat více či méně závažná nestabilita. To vede k "vybočování" kolenního kloubu během určitých pohybů. Může k tomu docházet při běžných pohybech v rámci každodenních činností (např. chůze do schodů), nebo pouze při namáhavé fyzické aktivitě a sportu. Postupem času může nestabilita kolenního kloubu poškodit menisky a chrupavku a způsobit předčasné opotřebení kloubu.

Diagnóza

Přetržení zkříženého vazu diagnostikuje lékař. Lékař vyhodnocuje bolest kolene a provádí další specifická vyšetření. Různé zátěžové testy mohou ukázat, zda je chůze nejistá (což je typické pro přetržení zkříženého vazu), kloub nevybočuje a koleno je nestabilní. Pro stanovení místa přetržení zkříženého vazu lze použít tzv. zásuvkový test (zásuvkový příznak). Pokud je možné posunout holeň zpět v porovnání se stehenní kostí (= zadní zásuvkový příznak), tak bývá často přetržený zadní zkřížený vaz; pokud ale lze holeň výrazně posunout dopředu (= přední zásuvkový příznak), může být přetržený přední zkřížený vaz.

RTG vyšetření se používá především k vyloučení zlomenin. Není tedy vhodné pro odhalení přetrženého vazu. K tomuto účelu je vhodná magnetická rezonance (MRI). Lékař může v průběhu tohoto vyšetření diagnostikovat také případná doprovodná zranění.

Terapie

Přetržení zkřížených vazů se obvykle koriguje chirurgickou plastikou zkříženého vazu. To znamená, že poškozený zkřížený vaz je nahrazen kusem vlastních šlach pacienta, například šlachy m. semitendinosu. Vzhledem k tomu, že náhradní materiál musí vrůstat do kostního kanálu po dobu 10 až 12 týdnů, doporučuje se po operaci nošení stabilizační ortézy. K tomuto účelu nabízí Ottobock výběr vysoce kvalitních produktů.

Ale ne každá ruptura zkříženého vazu musí být operována. Každý případ je posuzován individuálně v závislosti na věku, aktivitě, prováděném sportu, na motivaci a schopnostech pacienta vykonávat každodenní aktivity. V rámci konzervativní léčby může být stehenní svalstvo natrénováno tak, aby poskytovalo dostatečnou stabilitu pro pohyby v rámci každodenních aktivit. Musí se však zvážit, že při přetržení zkříženého vazu může brzy dojít k poškození chrupavky (s následnou osteoartritidou). V případě rekreačních a profesionálních sportovců je také možné, že další úrazy způsobí další poranění chrupavky a menisku.


Uvedené produkty představují příklady vybavení. Zda je produkt skutečně vhodný pro vás a zda můžete plně využívat funkčnost produktu, závisí na mnoha různých faktorech. Mimo jiné je klíčový váš fyzický stav a podrobné lékařské vyšetření. Váš lékař nebo ortotik-protetik také rozhodne o tom, které vybavení je pro vás nejvhodnější. Rádi vás v tom podpoříme.


Vhodné produkty