Bolesti zad

Problémy zad jsou definovány bolestí, která se vyskytuje v různých oblastech zad. Mezi časté příčiny patří poškození způsobená nadměrným namáháním nebo kombinací mechanického poškození (např. skřípnutý nerv) a degenerativního poškození (známky opotřebení), ale také psychosomatické faktory.


Příčiny

Bolesti zad jsou způsobeny fyzickými (organickými) a / nebo psychosomatickými faktory, a špatným nebo nesprávným rozložením zátěže. Možné příčiny zahrnují:

  • Poranění jako např. zlomenina těla obratle, posun těla obratle nebo stisknutí kořene nervu v meziobratlovém prostoru
  • Zánět
  • Opotřebení (degenerace)

Klinické obrazy zahrnují osteoartritidu, osteoporózu, Bechtěrevovu chorobu, výhřez meziobratlové ploténky, nestabilitu páteře, svalovou nerovnováhu nebo rozdíly v délce dolních končetin s následnými poruchami tělesné statiky.

Žádná konkrétní příčina pak nebývá zjištěna u téměř 90% všech případů bolesti zad. Diagnostické postupy zahrnují rentgenový snímek (RTG) a magnetickou rezonanci (MRI).

Symptomy

Bolest zad je diferencována podle radikulární bolesti, která se propaguje podél dermatomu, který je inervován poškozeným kořenem. K poškození dochází např. výhřezem meziobratlové ploténky.

Bolest zad je dále definována podle pseudoradikulární bolesti. Jedná se o bolest, která doprovází funkční poruchy kloubů nebo páteře. Nejčastěji ji najdeme v oblasti třísel, hýždí a stehna, kde nepřekračuje hranici kolenního kloubu.

Další rozlišovací znaky mohou zahrnovat:

  • ústřel: náhlá bolest zad
  • chronická bolest zad: bolest zad, která přetrvává déle než tři měsíce
  • bolest v dolní oblasti zad a vystřelující bolest do nohou
  • ztráta kontroly nad funkcí dolních končetin
  • zhoršená funkce močového měchýře

Četnost výskytu

60 až 70% žen ve věku 30 až 60 let trpí bolestí zad, u mužů se jedná o 65 až 80%. Více než 75% všech bolestí zad vychází z bederní oblasti. Bolesti zad jsou druhou nejčastější příčinou hospitalizace. Jsou nejčastější indikací ambulantní léčby a důvodem pracovní neschopnosti. Téměř 50% všech podaných žádostí o předčasný důchod souvisí s tímto problémem.

V Německu je každým rokem léčeno 31 miliónů případů. 87,5% případů představují akutní bolesti, 12,5% chronické. Odhaduje se, že bolesti zad způsobují náklady ve výši přibližně 49 miliard EUR. Léčba a rehabilitace postižených osob je proto vnímána z hlediska zdravotního i ekonomického.

Terapie

Léčba závisí na příčině potíží a je zpočátku konzervativní, tj. bez operace. Operativní chirurgický zákrok se provádí v případě, že konzervativní přístupy selhávají. Prognóza je u většiny lidí s bolestmi zad dobrá. Ve více než v polovině případů zmizí bolest během jednoho týdne. Přibližně 80% pacientů se zotaví po dvou týdnech, do značné míry díky adekvátní léčbě, která zahrnuje terapii bolesti, aplikaci ortopedických pomůcek (ortézy/bandáže zad) a fyzioterapeutickou léčbu. Je třeba zdůraznit, že pouze aktivní účast pacienta (aktivní fyzioterapie, používání funkčních ortéz, ergonomie pracovního prostředí, atd.) přinášejí efekt z dlouhodobého pohledu.


Uvedené produkty představují příklady vybavení. Zda je produkt skutečně vhodný pro vás a zda můžete plně využívat funkčnost produktu, závisí na mnoha různých faktorech. Mimo jiné je klíčový váš fyzický stav a podrobné lékařské vyšetření. Váš lékař nebo ortotik-protetik také rozhodne o tom, které vybavení je pro vás nejvhodnější. Rádi vás v tom podpoříme.


Vhodné produkty